Португалчестър Юнайтед свалиха "Свраките"
Автор: Стоян Стоянов
В мач, който ще се запомни главно с втория дебют на Кристиано Роналдо в червено, Манчестър Юнайтед победиха Нюкасъл с 4-1. Точни за “Червените дяволи” бяха именно Роналдо на 2 пъти, Бруно Фернандеш и Джеси Лингард, а едно попадение, с което “свраките” се върнаха в мача реализира и Хавиер Манкийо. Стандартна схема 4-2-3-1 използва Оле Солскяер, за да се противопостави на 3-5-2 на Стив Брус, като дори на моменти схемата приличаше повече на 5-4-1 във фаза защита. В мач номер 1000 във Висшата лига за Нюкасъл, основната им задача беше да ограничат пространствата и да не допуснат гол - нещо, с което се справиха много добре цяло първо полувреме. Вратарят на гостите започна да бави времето още от 25-тата минута на двубоя, за което той и капитанът им получиха дори устна забележка. Домакините започнаха агресивно двубоя, като търсеха ранен гол и пробиване на ниския блок, който им се противопоставяше. За целта прибягваха и до много центрирания, за които ще стане дума и по-надолу. Краят на първото полувреме беше повратен момент в двубоя, след като Роналдо беше на позиция да отбележи лесен на пръв поглед гол. Португалецът очакваше Фреди Уудман да изпусне топката вследствие силния удар на Грийнууд извън наказателното поле. Въпреки допуснатия гол от контра, Манчестър Юнайтед отново поеха инициативата и завършиха започнатото второто полувреме, като оформиха резултат, който да прикрие голяма част от дискусионните точки по-долу.
Двете лица на Матич
В този мач видяхме всичко добро и всичко лошо, на което е способен Неманя Матич. Невероятният му поглед при изнасяне срещна честите му грешки при защитни намеси в собствената му половина, а слабите му удари не компенсираха липсата му на скорост при бързите преходи на “Свраките”, от които тръгваха множество контраатаки. По-късно, когато беше съвсем изморен, Неманя Матич започна да бърка много повече топки, дори да прави нарушения, но той не носи вина за забавянето на смените, за което ще стане въпрос и по-долу. За жалост, обаче,…
Контраатаките все още са слабост
След като се измъкнаха на ръба на това да допуснат гол от по-ранните набези на Ален Сен-Максимен и Мигел Алмирон и бяха спасени от липсата на увереност на Шон Лонгстаф в наказателното, неминуемото се случи в 56-тата минута. След като грешка в центъра на изнесения напред Хари Магуайър доведе до опасна ситуация с числен превес за Нюкасъл в половината на домакините, Манкийо завърши хладнокръвно, за да донесе главоболия и притеснения на привържениците в червено по трибуните. Направи ми впечатление позиционирането на Люк Шоу и Арън Уан-Бисака. Те бяха толкова изнесени напред, в опит да пробият ниския блок на противника, че въпреки скоростта си, нямаха никакъв шанс да се върнат навреме за по-голямата част от контра действията. Често хващани извън позиция, благодарение на треньорски инструкции. Рискът в този мач се отплати, но по-опитен съперник може да се възползва многократно по-добре от пролуките в защитата, които Манчестър Юнайтед оставяха.
Опасни от статични положения и центрирания
Нито един гол не беше от статично положение или центриране, но това не значи, че нямаше стойностни опити. Първоначално много се разчиташе на изсипани топки към нападателите в червено от крилата и от центъра, като това не сработи съвсем. Обаче, с Рафаел Варан и Кристиано Роналдо в наказателното при корнери и статични положения, опциите за отбелязване на гол с глава станаха многократно повече. С освободено пространство около него, Хари Магуайър беше най-близо до това да реализира при центриране, когато Роналдо не успя да играе с топката. От другата страна на игралното поле, височината на Варан, комбинирана със способността на Магуайър да “залепя” центрирания на главата си, гарантираха спокойствие при справяне с високи топки, нещо, което беше болезнена слабост в минали мачове.
Бавни смени, отново
Сигурен съм вече, че времето в треньорската кабинка на Олд Трафорд тече по друг начин. В мач, в който Манчестър Юнайтед се опитваха отново да пробият дълбокия блок на затворил се състав, когато креативността беше на изчерпване, Оле отново забави смените. Лингард единствено влезе в 65-тата минута, като "любимеца" на треньора, докато Дони ван де Беек и Антони Марсиал трябваше да чакат чак до 84-тата минута. С тяхното влизане, съставът се пренареди в предни позиции и комбинациите станаха по-смъртоносни, видимо и от последния гол, който беше приказна футболна комбинация.
Ниския блок - враг номер едно на Манчестър Юнайтед
Неуспешни опити за пробив цели 45 минути плашеха да бележат дебюта на Роналдо със “зрелищно” 0-0. Но няколко индивидуални моменти на брилянтност първо от Мейсън Грийнууд, после от Шоу, комбинирани с движението на истински хищник и разчитане на ситуациите на елитно ниво от португалеца обърнаха хода на събитията. Впечатление обаче ми направи липсата на заучени движения и комбинации, с които да се справят със сгъстена защита. Не за пръв мач. Точно такива защити се отключват с многоходови заучени комбинации и движение без топка, докато в този мач станахме свидетели на разхождането на топката по ръба на защитата, докато не се освободи пространство, което така и не ставаше в по-голямата част от двубоя. Огромна индивидуална заслуга за победата отново носят футболистите на Юнайтед.
Вива Роналдо (и Бруно)
Португалската връзка беше решаваща за този мач. Без движението без топка на Роналдо и смъртоносния му завършващ удар (който мнозина ще отдадат на вратарски грешки, разбира се), мачът щеше да бъде 0-1 в 56-тата минута. Като добавим и престъплението от страна на отбраната в черно-бяло да даде около 10 метра радиус на Бруно Фернандеш около наказателното, в който той успя да обработи топката, да си я нагласи и да завърши, португалската доминация в тази вечер става пълна. Абсолютно ключови включвания направиха и Пол Погба с 2 асистенции и борба за всяка топка в защита и играчите от скамейката, като за 4-я гол комбинацията наистина, както споменах, беше изключително футболна и красива и в нея участваха и трите смени.
Вместо заключение, следва продължение
Не е ясно докога индивидуалната класа и брилянтност ще носят състава на Манчестър Юнайтед. Ясно е само, че в този състав, към този момент, класата е в изобилие. В този мач това бяха Роналдо, Бруно, Погба, в следващия могат да бъдат Санчо, Грийнууд или някои от дълбочина, но почти на всяка позиция пред Оле Солскяер има избор, ротации, които могат да бъдат направени и множество схеми, които да приложи. Предстои да разберем докъде ще стигнат силите на този състав, но първоначалните знаци са много добри, след като Манчестър Юнайтед нощуват на върха.