автор: #SD10
Първо, нека започнем с това, че тази роля не се нарича “Траум Дойтер”, както Нойзи веднъж каза в студиото на Диема Спорт 2, която голям процент от хората гледат редовно.
Раумдойтер (Raumdeuter), както всяка красива и симпатична дълга немска дума, се състои от две части - Raum - пространство, простор и Deuter - анализатор, интерпретатор. Тоест, буквално това значи “човек, който умее да интерпретира пространството”. За пръв път терминът става обществено достояние след едно интервю на Томас Мюлер, в което, запитан от журналист за ролята си на терена за Байерн, той отговаря простичко - “Ich bin ein Raumdeuter!”
След като преминахме през лингвистичната част, време е и за спортно-техническата. Официално това е роля, базирана на силните страни на даден футболист, а не на играча като част от определена схема. Цялостната концепция на интерпретиращия правилно пространствата раумдойтер може да бъде резюмирана в няколко прости принципа:
1) той започва движението си от дълбочина или широчина
2) трябва много бързо да анализира ситуацията, да “сканира” терена и да реши кое ще е най-удачното за атакуване свободно пространство
3) често той чака “на гюме”, изчаквайки момента да нанесе удара си. Разликата обаче идва от феноменалното движение и често се наблюдават спринтове от по над 30 метра.
Както самият оригинален раумдойтер Мюлер казва: “Всичко зависи от човека, който прави паса и този, който прави правилното движение в освободената зона, за да поеме топката”.
Много добър пример за класически раумдойтер гол е този гол на Мюлер срещу Майнц:
Обърнете внимание как той НЕ ГЛЕДА топката в даден момент, защото за него пространството е най-важно.
Дефанзивната игра не е задължително част от задълженията на раумдойтера, тъй като по-често такъв тип играчи са ползвани или на крилата, или в средата на терена като втори нападател зад централния. Разбира се, интерпретацията на движението и пространството, комбинирани с издръжливостта на Мюлер, му позволяват да покрива бързи бекове преди да се включат в атаките и да чете играта дори и в неговата половина в редките случаи, когато Байерн е принуден да се защитава.
“Знам, че съм кокалест. Знам, че имам тънки крака и проблеми с техниката. Нападателите, които решават мачове, са бързи и имат невероятен дрибъл. Аз не съм такъв. За да прикрия недостатъците си, търся оптималните позиции между дефанзивните линии. Играта ми е базирана на търсенето.” - Мюлер пред в-к. Гардиан, 2016 г.
В този ред на мисли и като допълнение на цитата на Мюлер - към раумдойтера винаги трябва да има и топ-нападател, който да разбира играта по сходен начин. 37% от асистенциите на Мюлер за Байерн са към Роберт Левандовски.
Мюлер е наричан първият и последният раумдойтер, но има играчи със сходно разбиране за играта в други лиги, като например Деле Али и Антоан Гризман. Дони ван де Беек може също да играе като раумдойтер в дадени ситуации (и го е правил в Аякс). Той е халф, но често прави включванията, които са типични за играч, умеещ да разчита играта добре и да “отключва” защитите на съперници, излезли да се защитават в дълбочина.
Като за финал ви представям и това клипче на Tifo Football с по-задълбочен анализ на ролята и Мюлер:
Източници:
https://thesefootballtimes.co/2017/03/31/thomas-muller-the-first-and-possible-last-ramdeuter/
https://www.esdfanalysis.com/player-analysis/the-raumdeuter-role/
https://theraumdeuter.com/raumdeuter-meaning/
https://tribuna.com/de/fcbayern/news/2020-05-27-raumdeuter-was-bedeutet-diese-rolle-und-warum-ist-thomas-muller-so-effektiv/
https://footballwhispers.com/blog/next-thomas-muller-bayern-munich-transfer/
https://khelnow.com/football/raumdeuter-role-explained
https://www.bundesliga.com/en/news/Bundesliga/james-rodriguez-lewandowski-muller-german-soccer-positions-explained-465557.jsp