Съдийски чукове заковаха Ливърпул в източен Лондон
Автор: Димитър Димитров
Преди мача
За съжаление, контузиите започнаха да дават отражение и Ливърпул в момента е в ситуация, в която съставът „се избира сам“. С изключение на опции за партньор на Ван Дайк (в случая Матип бе предпочетен) и донякъде възможността да се даде отново шанс на Цимикас на левия бек, останалите позиции в състава са ясни.
Окслейд-Чембърлейн направи добър мач през седмицата срещу Атлетико, което може би бе причината да бъде предпочетен пред Тиаго, а не трябва да забравяме, че испанецът наскоро се възстанови от контузия и вероятно все още не е готов за цял мач.
В резултат на това, на пейката нямаше много опции за промяна, ако двубоят се развие в негативна посока и е необходима повече офанзивна мощ – единствените такива играчи бяха Ориги и Минамино, на които Клоп напоследък не разчита, или ако опре до тях – то е за около десетина минути в края на мача.
Двубоят
Мачът започна добре за Ливърпул – още в първите 2-3 минути Анди Робъртсън няколко пъти получи възможност да отправи опасно центриране в наказателното поле на съперника, но неизменно целеше противников играч.
При първото си минаване на центъра, домакините откриха – Алисон бе премазан при едно центриране от корнер и си отбеляза автогол. Крейг Поусън остави решението да бъде взето от екипа „в стаичката“, които пък „не видяха очевидна грешка“ и така попадението бе зачетено. Малко след това Кресуел влезе остро в едно единоборство и кракът му се спря в коляното на Хендерсън, но и това действие остана без последствия.
До края на полувремето, контролът изцяло бе за Ливърпул – Мане се озова на добра позиция, но ударът му бе блокиран от защитник, а 5 минути преди края на полувремето Салах бе препънат в опит да се измъкне от трима съперници, а Трент отбеляза страхотен гол от прекия свободен удар.Повратната точка в мача? Така изглеждаше.
Но през второто полувреме Уест Хам пак изпълни корнер и пак бе много близо до попадение, целейки напречната греда. Няколко пъти Ван Дайк се намесваше в последния момент при опасни контраатаки на домакините. От другата страна единственото добро центриране на Робъртсън в мача намери Мане на чиста позиция, но сенегалецът стреля право във вратаря.
Около 65-тата минута Клоп реши да прави промяна и да пусне Тиаго на мястото на Окс. За съжаление, закъсняло решение. Една загубена топка от Мане в половината на домакините (не можем да търсим вина у Садио тук, просто не трябваше да получава топката от Фабиньо в такава позиция), контраатака и гол на Форналс за 2:1. Скоро след това дойде и третия гол за Уест Хам, отново след корнер – Топката прехвърли всички играчи и бе вкарана от Курт Зума от близко разстояние на далечната греда.
До края Ливърпул успя да намали резултата чрез влезлия като резерва Ориги и дори имаше шанс да си тръгне с точка, но Садио Мане отново пропусна чисто положение в самия край и не предотврати първата загуба на отбора от април месец насам.
Положителното
Макар Ливърпул да изигра мач много под нивото си, пак успя да създаде положения – за съжаление, всички пропуснати от Мане. Ориги се включи от пейката и отбеляза попадение, което може да даде основание на Клоп да му се доверява повече занапред.
Негативното
Очевидно е, че Али има проблеми при центрирания. Клоп опита да го защити с това, че няма какво да направи, защото ако избута нападателя, това би значело дузпа за съперника. Е, аз не съм виждал такава досега, та ми се струва оправдан рискът – защото във вчерашния мач всеки корнер за домакините беше като дузпа.
Анди не е в най-добрата си форма. Може би е заради контузията или умора (все пак през миналия сезон изигра абсолютно всеки мач), но вчера играта му в офанзивен план бе лоша. Имаше доста възможности за качествено подаване, но отправи само едно такова (при пропуска на Мане през второто полувреме). И на пресконференцията преди мача Клоп бе запитан дали Цимикас поставя Робо под напрежение, но отговорът беше, че Робъртсън е може би най-добрият ляв бек в света, така че е нормално той да бъде предпочитан по-редовно.
Вижте първия гол на Ман Сити в гостуването на Анфилд тук и го сравнете с гола на Уест Хам вчера тук. Разликата е, че вчера проблемът тръгна от това, че Фабиньо „набута“ Мане с една безумна топка (а ясно се вижда на видеото, че Садио е с двама души на гърба). Приликата е, че отново Ливърпул не направи тактическо нарушение, за да предотврати опасната контраатака. Като добавим към тези две ситуации изравнителния гол на Атлетико на Уанда Метрополитано, това е трето попадение, което пада защото халфовете не спряха играча с топката на всяка цена. Нещо, което е половината от стила на Гуардиола и му позволява да играе толкова експанзивен футбол – контраатаките са спирани по циничен начин с „професионални фалове“.
Пропуските започват да тежат. Поради една или друга причина, дефанзивната стабилност на Ливърпул не е това, което беше, така че положения не трябва да се пропускат с такава лекота. Особено в напрегнати мачове, където не може да очакваш, че ще създадеш 10 чисти шанса за гол.
Съдийството
При друг съдия в друг следобед, мачът можеше да се развие по различен начин. При откриващото попадение, първо Антонио задържа вратаря на Ливърпул и му попречи да тръгне малко по-рано за топката, а след това при единоборството Огбона отнесе бразилеца, който сам вкара топката в мрежата. Според немския коментатор на двубоя, това „навсякъде е нарушение. В Англия? Не знам.“.
Споменахме за проблема по-горе - съдията остави решението на ВАР, а там не видяха „очевидна“ грешка. Другият проблем е, че английските съдии са безумно непостоянни в решенията си.
Вероятно помните едно дерби с Ман Юнайтед на Анфилд. Резултатът беше 1:0, а Ван Дайк скочи за една топка срещу Де Хеа във вратарското поле. Вратарят изпусна топката, Фирмино я прати в мрежата, съдията (познахте, отново Крейг Поусън) пак остави решението на ВАР, които отмениха гола.
Тук проблемът е, че ако отсъдиш такова нарушение (вижда се, че Ван Дайк скача от стойка „мирно“ и не използва ръцете си в единоборството), това е равносилно да кажеш, че по никакъв начин нямаш право да влизаш в двубой срещу вратаря във вратарското поле. Което бих го разбрал. Но да се отсъжда всяка седмица, всеки мач, по един и същи начин. А да не оставаме с впечатлението, че много зависи срещу кой отбор е.
Второто ключово положение в рамките на 5 минути отново бе отсъдено в полза на Уест Хем. Кресуел влезе остро, игра с топката, но тъй като влизането бе агресивно, кракът му отскочи от нея и се оказа право в коляното на Хендерсън.
Не беше толкова отдавна унижението на терена на вечния съперник Ман Юнайтед. Тогава Погба също игра с топката, кракът му мина над нея и бутоните се оказаха в крака на Кейта. Червен картон. Дори не чух някой от домакините да го оспорва.
Каква е разликата с това вчера? След мача Клоп (който вероятно разбира малко повече от футбол от мен) каза:
Той (съдията) вероятно ще каже, че Кресуел е играл с топката. Но при такова влизане, ако не можеш да контролираш движението си, че да не удариш съперника така, може да играеш с каквото искаш преди това и пак е червен картон.
Големият проблем не са самите решения, а липсата на постоянство при вземането им.
Предстоящото
Пауза за националите, която приемам със смесени чувства. Ще минат 2 седмици преди Ливърпул да получи възможност да поправи грешката си. Две седмици, в които клубът няма да има контрол върху това какво се случва с играчите му и може само да се надява всички да се върнат здрави.
От друга страна, през този период ще има възможност да се възстановят (или приближат до възстановяване) травмираните играчи – Милнър би трябвало да се завърне след паузата, както и Кейта (който, потресаващо, е повикан за лагера на националния си отбор), Фирмино ще е с 2 седмици по-близо до завръщане в игра.
След това между 20.11 и 02.01 (общо 43 дни), отборът ще изирае 13 двубоя. Хубавото е, че 2 от тях са протоколни (след като първото място в ШЛ е гарантирано). Маратонът започва с домакинство на Арсенал и завършва с гостуване на Челси, а в края му ще имаме по-добра представа дали основата, която отборът ще положи през този период, ще е достатъчна за щурм на титлата през останалта част от сезона.