Ръжда в дяволско червено
автор: Стоян Стоянов
Съставът
Впечатление в единайсеторката на Манчестър Юнайтед направи завърналият се от контузия Рафаел Варан, който отново зае титулярната си позиция до Хари Магуайър. Заради липса на информация около тренировъчния процес и кой е прекарал Ковид от футболистите на "червените дяволи", не станаха ясни мотивите за решението Мейсън Грийнууд да замени Джейдън Санчо на дясното крило, което по-скоро е десен атакуващ полузащитник в схемата на Ралф Рангник. Останалите играчи не предизвикаха особени дискусии, когато всичките приложения изпищяха с известия, че са налични стартовите единадесет на двата отбора. Схемата на германеца обаче явно е тук, за да остане и всички фенове на Манчестър Юнайтед е по-добре да свикнем с 4-2-2-2.
За мача накратко
Мачът започна неочавано скоростно, като Нюкасъл започнаха с преса в дълбочина, която изглежда шокира Манчестър Юнайтед. Момчетата на Рангник не бяха играли професионален футбол на ниво Висша лига от 16 дни и това си личеше в почти всяко разиграване. Ако трябва да резюмирам мача в една дума, бих използвал само “ръжда”. Ковид пандемия в най-натовареното време от сезона е нещо, което никой в щаба на отбора нито е предвиждал, нито може да контролира, но ефектът е видим. Най-ясно “ръждата” пролича в първото попадение в срещата, когато Варан загуби притежанието на топката в центъра на терена, Диого Дало не беше на позиция, а когато компенсира, нямаше отговор на техниката на Ален Сен-Максимен, който с лекота го подмина и стреля покрай Хари Магуайър в далечния ъгъл на Давид Де Хеа. За гола може да бъде обвинена цялата защита на Манчестър Юнайтед. Нюкасъл обаче не спряха дотам, а продължиха да владеят инициативата, топката и създаваха положения. Манчестър Юнайтед не само, че не успяха да създадат нещо стойностно първото полувреме, а и до края на мача бяха бледо копие на себе си. Липсващ център, дефанзивни грешки, никаква преса, почти никаква идея и всяка атака завършваше беззъбо. Все едно в състава нямаше създадена химия, а треньорските инструкции са останали на мониторите на новия видео анализатор Юън Шарп. Второто полувреме Единсон Кавани и Джейдън Санчо дадоха искра, но моторът на състава така и не запали след изравнителното попадение, дело на уругваеца и принудителното изваждане на Скот Мактомини лиши Рангник от последната смяна, която можеше да е по-силен коз в ръкава от Неманя Матич. За нещастие на всички фенове на “червените дяволи” инициативата в края на двубоя беше почти изцяло в ръцете на възпитаниците на Еди Хау, като Мигел Алмирон удари греда, а преди да бъде изваден Сен-Максимен можеше да удвои преднината, ако не беше поредното невероятно спасяване на Давид Де Хеа. Въпреки че реферът добави 6 минути продължение, предизвикано от многото накъсвания на играта, те не бяха достатъчни някой да вземе победата и мачът завърши наравно.
Дискусионни точки
“They’re a lot of whinge bags!”*
Не само Дало и Телеш попаднаха под ударите на Гари Невил на полувремето по Скай Спортс. В предните мачове на Манчестър, той нямаше как да критикува нито един от двамата, но в първия им слаб сблъсък, липсата на британски паспорт си каза думата в предубежденията на Невил. За жалост, чисто игрово няма как някой трезвомислещ фен да защити нито един от двамата и приноса им към играта на “червените дяволи” точно снощи. Въпреки асистенцията на Диого Дало, центриранията му през целия мач не бяха особено надграждане над тези на Аарън Уан-Бисака, а за това, което липсва на англичанина във финалната третина, той компенсираше с уникални намеси, когато противника избере да го изолира и да играе едно в едно. Точно срещу Ален Сен-Максимен, присъствието на англичанина може би щеше да е на място. В началото на сезона не вярвах, че ще ми липсва дрибъла му, който по-скоро приличаше на опит за овладяване на топката в дяволски порочен кръг и това не се е променило, но защитните му намеси никога не са били подценявани. Дългото отсъствие на Шоу от терените най-вероятно е причината той да не се завърне в титулярните 11 веднага, но гъстата програма в следващите дни ще даде шанс на всеки да се докаже, без значение дали е с британски паспорт, или не. И без значение какво мисли Гари Невил за това!
Скоти McForwardPass**
Всеки, който ме познава, знае, че не припадам по шотландеца, само защото е излязъл от школата на Манчестър Юнайтед. Или като цяло. В черновите на статиите може да се намери статия с обяснение на функциите му в състава от Манчестър от месеци, като нямам особено желание да я завърша, защото нито един от феновете на отбора, който подкрепям от дете, няма да е съгласен с твърдението, че той не е дефанзивен халф. За щастие, Ралф Рангник също е на това мнение и го ползва като играч, който прогресира топката напред. И изглежда по-близо от всеки треньор до момента до това да го отучи от навика му да подава назад. Благодарение на Whoscored.com имаме достъп и до по-точна статистика от мача:
Шотландецът е направил 61 паса, като отстъпва само на Алекс Телеш и Бруно Фернандеш по броя на пътите, в които топката е минала през краката му, за да бъде преразпределена.
44 от тези 61 подавания са били напред (72%)!
След интервюто му пред Скай Спортс, в което той ясно даде да се разбере, че не обича критика, Скот Мактомини падна още повече в очите ми, като поведение, което не отговаря на играч от такъв калибър. Това ме принуди да извадя тази статистика и да следя отблизо играта му. И останах изненадан: освен, че повечето му пасове бяха напред, те бяха и между линиите, като помагаха на съотборниците му да получат топката в по-опасни позиции. За жалост напразно, тай като те не успяха да се възползват от това. Въпреки факта, че не оценявам Мактомини особено високо в последните му една, две години, не мога да отрека подобрението в играта му последните мачове и кой знае, шотландецът може да продължи да ме изненадва положително. Смяната на Фред вместо него снощи говори също, че Рангник вижда това, което иска в играта му също.
Мissing Рашфорд и Бруно Where-нандеш***
Няма да отделям много внимание на тази дискусионна точка, главно защото по всичко личи, че има консенсус във фен базата за последните мачове - Маркъс Рашфорд и Бруно Фернандеш не са във форма. Дали е схемата 4-2-2-2, в която и двамата бяха пробвани като леви и десни полузащитници, инструкциите, функциите на терена или просто са изморени, можем само да гадаем. Истината обаче е трудно оспорима, дори за човек като мен, който рядко скрива уважението си към англичанина и влиянието на португалеца. Докато “отсъствието” на Бруно Фернандеш е малко по-лесно обяснимо заради функциите му при Оле и Карик в схемата 4-2-1-3, където той беше основният човек, натоварен с креативни и високо рискови подавания, класическа 10-ка, това липсва изцяло при Рангник, защото той разчита на отборна игра и преса в дълбочина, формата на Рашфорд е мистерия. Въпрос на време е да видим дали “ръждата” в състава е от инструкциите, тренировките, играчите или треньора. Или комбинация от всичко в едно.
Рейтинги:
Играч на мача:
Давид де Хеа
За пореден мач спасяванията на Де Хеа са разликата между 1-0 и погром за Манчестър Юнайтед. Има нещо особено във формата на испанеца, защото когато той е в невероятната си ”финална бос” форма, отборът и защитата пред него са ужасяващи. Това не пречи заслужено да е играч на мача вече поне за 3-ти път в последните двубои, като в процеса да прави спасявания, напомнящи за класата му. И все пак, както каза и Ралф Рангник - “Спечелихме точка, не загубихме две!”
* игра на думи с back (назад, бек) и bag (торба)
** игра на думи с forward и pass (пас напред)
*** игра на думи с missing (липсващ) и where (къде)
Източници:
- https://thebusbybabe.sbnation.com/2021/12/27/22856111/player-ratings-newcastle-united-1-1-manchester-united
- https://www.sportingnews.com/us/soccer/news/manchester-united-newcastle-score-highlights-epl-monday/k657fjuwcnz71xv75678aoiip
- https://www.sofascore.com/
- https://www.whoscored.com/Matches/1549724/Live/England-Premier-League-2021-2022-Newcastle-United-Manchester-United
- https://www.skysports.com/watch/video/sports/football/12490910/mctominay-thick-skinned-over-mcfred-criticism