Хегемонията продължава
автор: Жоро Спасов
65-мата Златната топка на Франс Футбол отива при Лионел Меси! Аржентинският магьосник печели наградата за седми път в своята кариера, като по този начин взима предимство спрямо основния си конкурент за отличието през годините – Кристиано Роналдо.
Лионел Меси пребори Робърт Левандовски и Жоржиньо за наградата тази година. Бившият ас на Барселона и настоящ такъв на ПСЖ успя да отбележи 40 гола и да асистира 14 пъти през тази календарна година. Така той успя да участва в 54 попадения за своите отбори, които бяха ключови и за спечелените трофеи. Аржентинецът успя да изведе като капитан националния отбор на страната до рекордната 15-та Копа Америка и така те да се изравнят с Уругвай. На клубно ниво пък, Лео помогна изключително много на Барселона да спечели 31-ва Купа на Испания.
Каква е тази награда?
Кратко въведение какво представлява Златната топка на Франс Футбол (France Football Ballon d’Or): Наградата се връчва на най-добрия футболист в света за определен период от време и е една от двете най-големи индивидуални награди в световния футбол (заедно с наградата на ФИФА). По принцип този период е една календарна година, но това е условно, защото церемонията се състои или в края на месец ноември или в началото на месец декември. За приза гласуват най-реномираните журналисти от над 170 държави в света (т.е. 1=1 страна) и те имат срок да гласуват до месец преди церемонията. В началото на месец октомври излиза списък от 30 играчи, които са впечатлявали с играта си през годината, избрани от Франс Футбол и на база на това, журналистите в споменатия срок трябва да гласуват за своя фаворит. Гласуването става по следния начин: всеки има право да гласува за петима играчи, след като ги реди по точки. Първият избран от него получава 5 точки, вторият 4, третият - 3, четвъртият - 2 и петият – 1. Накрая се събира сбора на всички гласували журналисти и победителят става ясен. От това следва заключението, че периодът, за който се наблюдава представянето на играчите е от края на предходната година до месец преди церемонията (т.е. края на месец октомври).
Защо не трябва да бъркаме наградата на ФИФА с тази на Франс Футбол?
Наградата на Фифа – „FIFA The Best“ е паралелна награда на Златната топка на Франс Футбол. Тя също се дава за най-добрия играч в света за календарна година, но от ФИФА. За наградата на ФИФА гласуват капитаните и треньорите на националните отбори, като тук разликата спрямо Златната топка е, че тези, които избират, имат право да гласуват за трима играчи – първият получава 5 точки, вторият – 3 и последният 1. Накрая отново резултатът се сумира и играчът, събрал най-много точки печели наградата. Още една разлика намираме и в периода, в който се наблюдават играчите, а той е за представянето през миналия сезон (т.е. за наградата през 2021, ще се гледа сезон 2020-21). Победителят става ясен в средата на декември месец.
Наградата на ФИФА и нейните разновидности през годините
В исторически план наградата за най-добър футболист в света присъждана от ФИФА е носила три различни имена и съответно вида на наградата е различен и в трите пъти. Първоначално наградата се казва „FIFA World’s Player of the Year“ и за първи път се връчва през 1991 година на Лотар Матеус. Това име е сменено през 2010 година, когато ФИФА и Франс Футбол се обединяват. За 6 издания наградата се казва „FIFA Ballon d’Or“, за нея ще стане дума малко по-надолу. През 2016 се прави трета реформа на наградата и тя вече носи краткото име – „FIFA The Best“. Краткото заключение за наградата на ФИФА е, че тези три награди стоят под егидата на ФИФА и представляват едно и също нещо. Най-много такива награди има Лионел Меси – 6, следван от Кристиано Роналдо с 5.
Защо хората бъркат двете награди – тази на ФИФА и тази на Франс Футбол?
През 2010 година ръководните структури на двете организации обявиха, че ще се обединят и ще дават една обща награда. От 2010 до 2015 включително това беше факт и наградата носи името „FIFA Ballon d’Or’“. Гласуването през тези 6 издания на наградата е осъществено от капитани, треньори, както и международни журналисти. Начинът на гласуване е 5 точки за първия, 3 за втория и 1 за третия.
Битката на върха
Както бе споменато в по-горен абзац, наградата, която Франс Футбол дава не е за цялата календарна година – 2021, а за част от нея, тоест следеният период на играчите е до края на месец октомври (тази година 24-ти октомври – неделя беше крайната дата журналистите да определят своя фаворит). Това, от своя страна, не значи, че непременно 24-ти е датата в която трябва да се гласува, а просто тя е крайният срок за глас на журналистите. За периода от януари до октомври, индивидуално и клубно изпъкнаха двама играчи – Лионел Меси и Робърт Левандовски. Други пък впечатлиха света с изявите си, но или им липсваше трофей или индивидуална статистика, а както стана ясно „Златната топка“ е една обща награда за добро представяне както на отборно, така и на индивидуално ниво. Тук ще разгледаме отборното и индивидуалното представяне на всички играчи, които спореха за наградата и всеки може да си направи изводите.
Годината на Лионел Меси:
Чисто индивидуално годината на Лионел Меси не беше най-добрата в кариерата му или по-скоро не това, което светът е свикнал да вижда, особено след слабото начало във френския футбол. Бившият най-добър играч на Барселона започна годината с провал в Суперкупата на Испания, където си изкара червен картон след провокация на противника (Асиер Виялибре – играч на Атлетик Билбао). Каталунците загубиха финала с Билбао, което лиши отбора от първия трофей за годината. След загубата на финала, отборът бързо се стабилизира, а двигателят в него – в лицето на Меси започна да бележи попадение след попадение и да жъне победи за отбора си. По-късно през сезона надеждите за титла в отбора се върнаха, след като бе спечелена Купата на Краля. Меси изигра важна роля за спечелването и, като на финала срещу Билбао отбеляза две попадения и бе избран за играч на мача. Първенството на Испания все пак не бе спечелено, но от индивидуална гледна точка Меси спечели приза за голмайстор с 30 попадения и асистира за други 9. С тези 30 гола Лионел Меси остана втори в престижната награда „Златна обувка“, която се дава за най-много голове в първенствата спрямо спечелени точки. Точките се образуват, когато играч отбележи гол и в най-престижните първенства един гол носи 2 точки. 60 точки бяха спечелени от Меси за неговите 30 гола, и така той отстъпи на най-големия си претендент за тази година Робърт Левандовски, който успя да отбележи 41 гола в немското първенство и така да завоюва наградата с цели 82 точки. В Шампионска лига, Меси отбеляза 5 гола и асистира 2 пъти, като попадна в отбора на годината на УЕФА.
През лятото на 2021 година, Меси сбъдна една от най-големите си мечти – да вдигне трофей с националния си отбор. Бразилия бе основният фаворит за трофея, но Аржентина успя да излъже „селесао“ и така след 4 неуспешни опита, на 11 юли Меси вдигна трофей с националния отбор. Впечатляващото в този трофей бе не само неговото спечелване, но и приносът, който капитанът на отбора имаше. От 7 изиграни двубоя, Меси взе участие в 9 от 13 гола за отбора (4 гола и 5 асистенции, това се равнява на близо 70% принос към головете на Аржентина) и спечели приза за играч на мача 4 пъти. С това той стана играч на турнира, както и голмайстор в него.
От началото на календарната година до 24-ти октомври, Меси взе участие в 54 гола за клубовете и държавата си, спечели две награди за голмайстор (в испанското първенство и в Копа Америка, където стана и играч на турнира) и два големи трофея – Купата на Кралия и Копа Америка.
С какво беше по-различна годината на Левандовски и къде се намират останалите съперници в цялата картина:
Робърт Левандовски също направи една солидна година изпълнена с много индивидуални и отборни трофеи. Полският нападател изведе Байерн Мюнхен до титлата в Германия, счупвайки 50-годишния рекорд на Герд Мюлер от 40 гола за един сезон в немското първенство, вкарвайки с един гол повече – 41. С това огромно постижение той стана и носител на „Златната обувка“, като надви именно Меси. Освен титлата в Германия, Левандовски спечели още два трофея – Суперкупата на Германия и Световното клубно първенство, което трябваше да се играе миналата година, но беше отменено заради Ковид-19. Контузията, която получи през пролетта, не му позволи да вземе участие в четвъртфиналите на Шампионска лига и така с отпадането на Байерн, Левандовски приключи сезона си в турнира с 5 попадения и успя да попадне в отбора на сезона на УЕФА.
Големият проблем на Левандовски в битката му с Меси е главно в ранното отпадане на Полша от европейското първенство. Отборът на „сборная“ бе елиминиран още в груповата фаза и въпреки усилията на нападателя (3 гола) не успя да се класира във фазата на директните елиминации.
В сравнение с Меси от началото на годината до 24-ти октомври, Левандовски записа 63 голови участия за отборите си, като 54 от тях са голове, а 9 асистенции. С тези голови участия спечели три трофея с Байерн Мюнхен. Бе избран за играч на Световното клубно първенство, както и на немското първенство. Към индивидуалните награди Лева добави и „Златната обувка“ за първи път в кариерата си.
Жоржиньо е едно от лицата, които се бориха за наградата без лъскава индивидуална статистика, но определено най-добра отборна такава. Италианецът с бразилски корени спечели всички турнири под егидата на УЕФА, което от своя страна му донесе и наградата на УЕФА за най-добър футболист за сезона. Жоржиньо не успя да спечели Висшата лига и някоя от купите в Англия, което би натежало изключително много в битката му с предните двама.
Кристиано Роналдо - играч, който на 36 години не спира да изумява света с представянето си. Годината на португалеца не беше слаба, но претърпя провали, които му костваха място извън топ 3 за наградата. В началото на годината Ювентус спечели Суперкупата на Италия като надви Наполи в двубой, в който Роналдо отбеляза. В битката за първенството обаче нещата не стояха добре и Ювентус с късмет спечели място за Шампионска лига през следващия сезон. Въпреки слабата игра на „старата госпожа“, нападателят стана голмайстор на първенството с 29 попадения.
В Европейското първенство Роналдо направи страхотни двубои и на практика извади Португалия от груповата фаза, участвайки в 6 от 7 гола за „мореплавателите“, вкарвайки 5 пъти, като напави и една асистенция. Белгия обаче пречупи надеждите на 5-кратния носител на наградата след като изхвърли Португалия от турнира на осминафинал.
За периода до 24-ти октомври, Роналдо участва в 43 голови участия, отбеляза 39 гола и асистира за 4. Спечели два трофея с Ювентус – Суперкупата и Купата на Италия. От индивидуална гледна стана голмайстор на италианското първенство, както и на европейското.
Няма как да не се споменат и имената на Карим Бензема, Мохамед Салах и Н’Голо Канте, които също впечатлиха с изявите си през годината. Френският нападател блестя с изявите си в Ла Лига, като след Меси, именно Бензема бе човекът с най-много голове, но не успя да спечели клубен трофей. Бензема продължава с добрите си изяви и този сезон като стоеше и в основата на спечеления европейски трофей Лига на нациите. Другият френски футболист – Канте успя да направи много добър сезон, но някак остана в сянката на съотборника си Жоржиньо. Френските играчи имаха големи възможности да се борят за трофея, но отпадането им на осминафиналите на Европейското първенство бе повратен момент за тяхната година. Тук е и разликата защо Жоржиньо засенчи Канте за наградата. Все пак определяният за любимец на целия футболен свят бе в тройката на престижната награда на УЕФА – най-добър футболист на сезона. Крилото на Ливърпул – Мохамед Салах също не успя да докосне трофей през тази година, но започна новия сезон изключително експлозивно. Проблемът в борбата на Салах е, че твърде късно започна с добрите изяви за отбора си, предвид страданието на „мърсисайдци“ в началото на годината.
Една от многото:
Индивидуалните награди на Меси се увеличават с всяка година. Лео затвърждава Златната топка и по този начин вече има две пред големия си претендент Роналдо и цели 4 пред Ван Бастен, Мишел Платини и Йохан Кройф. Именно последният предвещава множеството Златни топки за аржентинеца, като великият холандец дава интервю, в което казва, че Меси ще спечели пет, шест или седем Златни топки докато е професионален футболист. Интервюто с Кройф е направено през 2012-та година, което показва какъв поглед върху футболната игра има Йохан Кройф.
Списък с индивидуалните награди на Меси:
- Златна топка на Франс Футбол „France Football Ballon d’Or’’ - 7 (първо място)
- Най-добър играч на ФИФА „FIFA World’s Best Player / FIFA Ballon d’Or / FIFA The Best“ - 6 (първо място)
- Най-добър играч на УЕФА „UEFA Men's Player of the Year Award / UEFA Men's Player of the Year Award“ - 3 (второ място)
- Най-добър нападател за сезона в ШЛ - 2
- Златна обувка - 6 (първо място)
- Голмайстор на испанското първенство /Пичичи/ - 8 (първо място)
- Най-добър играч в първенството - 9 (първо място)
- През 2015/16 за последно се дава наградата за най-добър играч в Ла Лига от испанската федерация. От 2016/17 насам официалната награда за играч на сезона се дава от „Marca“. Реномираният испански вестник връщва наградата „Алфредо ди Стефано“ за най-добър играч на сезона. Официалните награди, които Меси печели за играч на годината са 9 (6 от испанската федерация и 3 от „Marca“.
- Допълнителни награди от първенството на Испания:
- Играч на месеца - 8 (първо място)
- Най-добър нападател на сезона - 7 (първо място) – Награждаващ отново е испанската федерация и наградата се връчва до сезон 2015/16. От този момент насам няма друг орган, който да връчва официална награда за най-добър нападател в Ла Лига.
- Национални индивидуални награди: Три пъти Лео е награждаван за играч на национален турнир в професионалната си кариера.
- През 2014 той е избран за играч на Световно първенство в Бразилия.
- Година по-късно през 2015 година е избран за играч на Копа Америка, но той отказва да получи наградата, защото Аржентина губи финала от Чили след изпълнение на дузпи.
- През 2021 като лидер на националния отбор печели наградата за играч на турнира, като участва в 9 от 13 гола за страната си.
- През 2008 година на Олимпиадата в Пекин, Меси успява да спечели златен медал.
- Награди от IFFHS (Международна федерация по футболна история и статистика) - От тези награди най-престижната е тази за плеймейкър на годината. Това е така, защото никоя друга организация не присъжда такава награда. Другите са маловажни спрямо гореспоменатите, защото именно те са най-престижните официални награди.
- Най-добър плеймейкър - 4 (първо място, поделено с Шави Ернандес)
- Играч на десетилетието (2010-2019)
- Награди за голмайстор
- Най-добър голмайстор - 2 (второ място)
- Най-добър национален голмайсто - 2 (второ място)
- Най-добър голмайстор в първенство - 4 (първо място)
- Играч на Световното клубно първенство - 2 (първо място)
- Златно момче „Golden boy“ - награда връчвана за най-добър млад играч от „Tuttosport“ (италиански спортен вестник) - Меси я печели през 2005 година.
- Награда Лауреус – наричана още „Спортен Оскар“ – носител през 2020 година, заедно с Люис Хамилтън. Връчва се за постижения в спорта и награждаваните са спортисти от всеки спорт, като Меси е единственият футболист, който я печели.
- Onze d’Or – друга индивидуална награда, която е връчвана от френското списание „Onze Mondial“ на най-добрия футболист за годината. Тя обаче не е толкова разпознаваема. Меси успява да спечели отличието 4 пъти, като е едноличен първенец.