автор: #SD10
Владение на топката, успешни подавания, удари в очертанията на вратата, корнери - това са само част от статистиките, които ни заливат преди и след даден двубой, от което и да е първенство, било то от телевизия, радио, интернет, любимото ви спортно приложение или приложение за залози. Определено недоволен от липсата на влияние от тези статистики върху предвижданията за краен резултат от който и да е мач, бившият халф на Байер Леверкузен и немския национален отбор по футбол, Щефан Райнарц измисля статистиката пакинг (packing), заменяйки света на футбола с необятната бездна на статистиката, докато създава компанията ИМПЕКТ, заедно с Лукаш Кеплер.
Всичко започва 2-3 години преди Евро 2016, когато е неофициалният дебют на статистиката по немските телевизии. Различни коментатори го споменават в анализите си за мачовете. Най-сбито, пакинг измерва колко противникови играча са подминати с дадено успешно атакуващо действие, т.е. колко играча на съперника са пак-нати (packed). Начините това да се случи са чрез вертикален пас, дрибъл или диагонален пас. В интервю на Райнарц, публикувано по-късно на страницата на inews, е използвана следната картинка за пример.
Ако Джон Стоунс в случая опита вертикален, дълъг пас към Хари Кейн, срещу Швеция, да речем, който Кейн да овладее успешно, този пас елиминира 8 играча от противниковия състав. И двамата получават по една точка за всеки елиминиран съперник в процеса.
Вертикалните пасове и диагоналните такива са просто футболни маневри използвани да държиш топката далеч от противника. Ако тези пасове успеят да “пробият” напред и са успешно овладени от играч на атакуващия отбор, това се нарича успешно атакуващо действие. И тогава, както в примера по-горе, играчите, които са останали изолирани от играта, благодарение на успешното действие се считат за “пакнати”. Основна част от цялата теория около пакинга е пасът да бъде овладян.
Другият вариант за пакинг и успешно атакуващо действие е чрез дрибъл. Дрибъл е самообясняващо се понятие в контекста на тази статия - когато използваш целия арсенал от налични трикове и скорост да задминеш определено количество играчи. Пакнати са всички, които са елиминирани.
Лукаш Кеплер, говорейки за пакинг статистиката, казва, че с колегата му търсят доста повече от опоненти, които са оставени извън игра в следващите си проекти. “Анализираме също и пресечените топки, както и способностите на съотборниците на даден играч да спира топката или да получават пасове. Опитваме се да дадем най-точния анализ, но разбира се, не можем да измерим всичко. Например, какъв е манталитетът на даден играч, колко е добър под напрежение и подобни неща са неизмерими от статистиката.”
Колкото по-успешен си в това да елиминираш играчи в даден мач, толкова повече нараства и твоят “коефициент на пакинг”. Следователно, колкото по-висок коефициент в даден мач има даден играч, толкова повече опоненти е надиграл. Сега си представете, че тази статистика е съотнесена към целия отбор, който има колективен пакинг коефициент, който е по-висок от този на опонентите им. Логично е този отбор да има и по-висок шанс да спечели мача. И обратното - колкото по-нисък колективен пакинг коефициент, толкова е по-вероятно е съперникът да е по-добър на терена и да си тръгне с трите точки или победата.
“Пакингът обяснява много голяма част от футбола и ситуациите, но когато някой каже “О, ето, сега всичко е обяснено, това е истината!”, разбираме и реакциите на другата противоположност от хората, които казват, че не всичко е статистика”, добавя Райнарц. “Предпочитаме да кажем, ето я тази нова статистика, много е интересна и може да бъде използвана за много неща”.
Пакингът определено е нов и иновативен начин за измерване на индивидуалното и отборно представяне на футболния терен. Но, както казва неговият създател, то е само част от пъзела, който може да ни даде ценно знание за даден играч или отбор, да отговори защо любимият ни отбор е бил надигран тотално, без да изглежда очаквано и със сигурност елитните мрежи от скаути вече са вкарали и този показател в телефоните в джоба си, докато наблюдават играчи в затънтени краища на света.
Източници:
1. https://inews.co.uk/sport/football/world-cup/packing-football-statistic-world-cup-england-v-sweden-173408
2. https://thefalse9.com/2018/10/the-new-packing-statistic-that-is-catching-on-fast-in-the-world-of-football.html