автор: #SD10
Изключително важно за целия материал е да започнем с малко обяснения около другите две понятия, които залягат в обяснението за фалшивата 10-ка - фалшива девятка и класическа десятка.
Най-разпространената дефиниция за фалшива 9-ка, която е добавена и от футболни фенове в Уикипедия, е: нетипичен нападател, който се връща да поема пасове в халфовата линия. Това създава множество проблеми на защитаващия се отбор и по-специално централните защитници, защото те са поставени пред дилемата дали да го преследват и да оставят пространство зад тях, или да го оставят изцяло, при което той може ефективно да разпредели топката и да продължи атаката.
Класическата десятка (фиг. 2), наричана енганше, треквариста или просто известна като плеймейкър, е умиращ вид в съвременния футбол. Това е така, защото скоростта на модерния футбол не позволява окупиращият т.нар. “зона 14” (фиг.1) плеймейкър да разполага с времето за реакция, което предишни години е имал. Но за класическата десятка могат да се изпишат километрични романи. Най-общо функциите, които изпълнява, са - да успокои играта (ако е необходимо и с пас назад), да разпредели правилно с точен пас (който често става асистенция) или да отправи опасен удар. Всички тези изчисления трябва да се случат за секунди в главата на плеймейкъра, затова все по-малко футболисти играят на тази позиция успешно. Също така, един грешен пас от тази зона би довел до опасни контраатаки на скорост, които могат да сварят по-неорганизиран дефанзивно отбор неподготвен.
Кратките редове по-горе трябва да ни дадат основата, която ще ни позволи да анализираме понятието “фалшива 10-ка”. Първо, нека поясня - това не е приумица на автора, това е истински термин, който тепърва си пробива път във футболния жаргон и към терените. За пръв път го чух в интервю на Стив Брус след загубата от Шефилд в което той каза, че Шон Лонгстаф и Раян Фрейзър са оперирали като фалшиви 10-ки. На вас оставям да анализирате тактическата грамотност на Стийв Брус. На мен впечатление ми направи термина. И се разрових, разбира се.
Фалшивата 10-ка е описана като “централно крило” (фиг.3). На пръв поглед абсолютно безумно и абсурдно твърдение. Но нека продължим. Фалшива десятка, според спортните анализатор, се използва в схема 4-2-3-1 (любимата на Оле Солскяер този сезон). Годни да заемат позицията са бързи, технични и креативни играчи, склонни да атакуват. Разликата от фалшивата 9-ка идва от това, че атаката тръгва от халфовата линия и вместо да започне от финалната третина, да се върне назад, за да получи топката и да продължи играта, играчът вече е в халфовата линия, готов да се задейства. Характерни за ролята са пробиви, игра един срещу един и често изненадване на защитниците, като 10-ката се измества като втори нападател или обърнато крило заради скоростта, с която разполага и техниката. Може да бъде използвана и с фалшива 9-ка при подчертано дефанзивни схеми, като например 4-3-3, която преминава към 4-6-0, когато отборът губи топката.
При евентуално движение на фалшивата 10-ка по крилата зад него остава пространство, което останалите атакуващи играчи могат да заемат по един или друг начин. Чести центрирания към наказателното поле от този играч, който успешно е завършил превземането на пространството по крилото, също не са изключени.
Всеки текст за дадена позиция би бил абсолютно безсмислен без играч, който да е даден като пример, за да я онагледи. В случая на повечето спортни медии, това е Хамес Родригес за Реал Мадрид, след като пристигна там на гърба на представянето си с екипа на Колумбия на Световното през 2014 година. Тогава той започва мачовете като класически плеймейкър в зона 14. Това, което се откроява, обаче, е освобождаването на пространства от Бейл, който предпочита да се изтегли максимално надясно по крилото, обърнатите набези на Роналдо в освободилата се зона от Хамес и понякога играта на Бензема като фалшива 9-ка. Тогава Хамес играе като класическа фалшива 10-ка. В наши дни обаче, позагубил малко от скоростта си, Хамес се е върнал на позицията на класически плеймейкър за Евертън с набези по крилата само понякога.
Като заключение, разликата между класическата 10-ка и фалшивата е подобна на разликата между фул бек и крило. Единият се намира в опасна позиция в началото на атаката, докато другият прави набези в нея или се опитва да я превземе с топка в краката, благодарение на съчетание от техника и скорост. И двете изискват различни умения и с напредването на времето ще стане ясно дали някой играч ще е толкова добър в изпълнението на функциите на фалшива 10-ка, че да я популяризира, така както Лео Меси популяризира фалшивата девятка, например.
Източници:
1.https://www.shieldsgazette.com/sport/football/newcastle-united/steve-bruce-explains-thinking-behind-his-tactics-shocking-newcastle-united-defeat-3094209
2. https://thefalse9.com/2015/11/football-tactics-for-beginners-the-false-10.html
3. https://spielverlagerung.com/glossary/player-roles/false-number-ten/
4. http://outsideoftheboot.com/2015/09/07/what-is-a-false-10/